Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »


Sportbeeld van de dag

Joop Zoetemelk op de Mont Ventoux



Het ontstaan van de Spelen (3): hinkelwedstrijden

Door Jeroen Heijmans 2-12-2007

Hoewel de Grieken in 1859 hun eerste moderne Olympische Spelen organiseerden, waren ze daarmee niet de eersten. Daarvoor moeten we namelijk naar een klein plaatsje in de Engelse Midlands, niet ver van Wales.

In Much Wenlock vonden namelijk op 22 en 23 oktober 1850 de eerste voorlopers van de Olympische Spelen plaats. De grote man achter deze sportwedstrijden was William Penny Brookes, een plaatselijke arts. Hij was oprichter van de Wenlock Agricultural Reading Society, een stichting die de lokale boeren wilde leren lezen. Vanuit die achtergrond kwam het bij hem en andere WARS-leden ook sportwedstrijden te organiseren. Brookes was bijzonder geïnspireerd door de oude Grieken, en besloot de term "olympisch" te hangen aan de wedstrijden.

De geboorteplaats van de modern Olympische Spelen kwam eerder dit jaar nog in het nieuws, bij de overstromingen in Engeland en Wales. Hier de hoofdstraat van Much Wenlock.

De eerste Wenlock Olympics vonden dus plaats in 1850. Negen onderdelen sierden het programma. De Engelse invloed uitte zich in voetbal, cricket en quoits (een Engelse variant op hoefijzerwerpen), en de Griekse achtergrond zorgde voor hoogspringen, verspringen en drie hardloopwedstrijden (voor volwassenen, jongens tot 7 en tot 14 jaar). Het negende onderdeel doet wat minder Olympisch aan: 50 yard hinkelen. Het evenement was alleen bedoeld voor de lokale bevolking, maar was een groot succes. Er was zelfs een openingsceremonie, waarbij de deelnemende sporters net als tegenwoordig in parade voor het publiek langsliepen.

De Spelen werden vanaf dan jaarlijks gehouden, met een steeds uitgebreider programma en meer deelnemers. In 1858 las Brookes in de krant over de door Zappas gefinancierde Spelen die het jaar daarop in Athene gehouden zouden worden. Enthousiast probeerde hij bij de organisatie betrokken te raken. Hij stuurde het programma van de Wenlock-Spelen naar de Britse ambassadeur in Griekenland, er vanuit gaande dat de Grieken dat programma zouden adopteren. Enkele maanden later stuurde hij zelfs 10 pond naar Griekenland, voor de winnaar van het ringsteken, een onderdeel dat in 1858 voor het eerst in Wenlock was gehouden. De Grieken accepteerden het geld, maar van het ringsteken kwam weinig terecht. Het bedrag werd uiteindelijk gebruikt voor de winnaar van de hardloopwedstrijd over ongeveer een mijl.

Hoewel de invloed van Brookes op de Griekse Spelen van 1859 dus beperkt was, was dit wel het startpunt van een internationale Olympische beweging, zoals we de komende dagen zullen zien.

Nog 250 dagen tot Beijing 2008.

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

Er zijn nog geen reacties geplaatst bij dit artikel.
Plaats reactie *


*


Sportus.nl
Headliner.nl