Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (515)
Olympisch vuur (75)
Olympische Spelen Algemeen (203)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (793)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (457)
Sport in beeld (602)
Sportboeken (647)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2032)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (685)
Zeilen (24)
Zwemmen (116)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
In Israël is Bert Kops een Man van Eer
Door Jurryt van de Vooren 10-7-2008De Amsterdamse worstelaar Bert Kops verliet de Olympische Spelen van 1972 nadat zijn Israëlische trainingsmaat Mark Slavin was vermoord tijdens de gijzelingsactie. Kops: “Als het Syriërs waren geweest, had ik het ook gedaan.” Vrijdag vertelt hij in Netwerk hoe hij een Man van Eer werd. In samenwerking met Sportgeschiedenis.nl.

Bert Kops zelf. Foto Guus de Jong
Bert Kops had zich bijzonder goed voorbereid voor de Olympische Spelen van 1972 in München, maar het was allemaal tevergeefs. De dag voor zijn eerste wedstrijd was één van zijn trainingsmaatjes vermoord tijdens de Palestijnse gijzeling van de Israëlische ploeg. Kops kon het niet meer opbrengen om net te doen alsof er niets aan de hand was en had daarom zonder aarzelen besloten naar huis te gaan.
“Ik was toen 35 jaar oud en had vrouw en kinderen. Iemand die twintig is, zou gaan voor goud, maar ik niet meer. Tenslotte had het mij ook kunnen overkomen.” Daarom vinden we Kops niet meer terug in de Olympische statistieken, alhoewel hij er wel bij is geweest.
Geen Vrolijke Spelen
Wat in 1972 was bedoeld als de Vrolijke Spelen eindigde in een bloedbad door de gijzeling van Israëlische sporters en begeleiders. In de vroege ochtend van de 5e september vielen acht Palestijnen het Israëlische onderkomen op het Olympisch Dorp aan. Daarbij vielen twee doden.
Na een zenuwslopende dag vertrokken de Palestijnen met negen gijzelaars in een bus naar het nabijgelegen vliegveld. Mede door blunders van de Duitse politie werden alle Israëliërs gedood. Ook kwamen vijf terroristen en één politieman om het leven. Eén van de Israëlische vermoorde sporters was Mark Slavin, een negentien jaar oude worstelaar. In de weken voor de aanslag trainde hij met Kops. “En iemand met wie je traint”, zegt Kops, “is je vriend.”
Kops snapt nu nog niet waarom het toen zo mis is gegaan. “Maar dat komt ook omdat wij als Nederlanders zo iets niet gewend zijn.” Het veranderde wel zijn visie op het leven in het algemeen en sport in het bijzonder. Meteen na deze Spelen stopte hij daarom met de wedstrijdsport, alhoewel hij dat wegens zijn leeftijd toch al wilde doen.
In Israël is hij een Man van Eer, omdat hij niet meer in actie wilden komen uit respect voor de slachtoffers. “Maar niet omdat het Israëliërs waren. Als het Syriërs waren geweest, had ik het ook gedaan.”
Vrijdagavond, Netwerk, Nederland 2, 20.25 uur. In samenwerking met Sportgeschiedenis.nl




