Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »



Gouden olympische medaille te koop van Amsterdam 1928

Door Jurryt van de Vooren 28-4-2012

De gouden olympische medailles van de Australische skiffeur Bobby Pearce worden op 25 juli verkocht op een veiling. Eén daarvan won hij op de Spelen van 1928 in Amsterdam, waarbij hij de held was van de plaatselijke jeugd.

Bob Pearce zelf

De zoon van Bobby Pearce, Bobby jr., heeft besloten het materiaal van zijn vader te verkopen. Dat zal op 25 juli gebeuren bij Bonhams in Londen. Naast de medailles komt het complete archief van Pearce onder hamer. In Australië behoort deze roeier tot de sportlegendes van zijn land. Ook in Nederland maakte Pearce grote indruk - tijdens de Spelen van 1928 in Amsterdam.

In het boek Model voor de Toekomst over die Spelen schreven Ruud Paauw en Jaap Visser vier jaar geleden een uitgebreid stuk over Henry Robert (Bobby) Pearce. Hij was de enige Australische roeier in 1928, en droeg tijdens de openingsceremonie de vlag van zijn land.

Deze olympiër trok alle aandacht in Sloten, waar het roeitoernooi werd afgewerkt. Paauw en Visser: ‘Zo rond 1928 had hij zich ontwikkeld tot een waar krachtmens, 1.80 meter lang en 90 kilo zwaar.’ Hij was sympathiek en met zijn enorme handen zwaaide hij altijd naar de Nederlandse kinderen, die hem langs de kant stonden toe te juichen.

Allemaal eendjes

In de derde race zorgde Pearce voor een verhaal met eeuwigheidswaarde, want in een duel tegen de Fransman Saurin hield de Australiër even in, omdat er wat eenden passeerden. Paauw en Visser citeren uit een interview van Pearce:

‘Ik roeide tegen een Fransman en op zeker moment hoorde ik luid geschreeuw van het publiek langs de kant van het kanaal. Ik zag een aantal toeschouwers heftig wijzen naar iets achter me in mijn baan. Ik gluurde over mijn schouder en zag iets dat me bepaald niet aanstond: een hele familie eenden, keurig achter elkaar, zwom langzaam dwars over het water van de ene naar de andere kant.

Terugkijkend is dat grappig, maar dat was het destijds niet, want ik moest op mijn riemen leunen en wachten op een weer vrije baan. In de tussentijd ging mijn tegenstander er vandoor.’ Aldus Pearce, die daarop de achtervolging inzette en toch won met een lengte verschil.

Tussen de plaatselijke schoffies

Zijn zoon bracht later de nuance aan: ‘Hij moet zeker van zijn zaak geweest zijn. Als het er echt om gespannen had, zou hij dwars door die eenden zijn gegaan.’ Waarschijnlijk diezelfde zoon brengt de nalatenschap van zijn vader nu naar het veilinghuis.

Kampioen

Hoe dan ook, dankzij deze populariteit kreeg Pearce de bijnaam De held van Sloten. Zonder problemen werd hij kampioen in de skiff, waarna de plaatselije kinderen een inzamelingsactie hielden om een cadeau voor hem te kopen. Pearce kreeg een vaasje met bloemen en een zilveren lepeltje met het wapen van Sloten, aldus Model voor de Toekomst. Als die zoon dat nu ook verkoopt, heeft hij natuurlijk wel een probleem met Sloten.

 

Pearce als winnaar

Op 25 juli is dus de verkoop van dit materiaal als onderdeel van The Olympic Games Sale. De catalogus is er nog niet, maar zal hier komen te staan.

Eerder deze maand ging trouwens ook al een olympisch relikwie onder de hamer: de trofee van marathonloper Spiridon Louis uit 1896. Hiervoor werd meer dan een half miljoen pond betaald - een record voor een olympisch object. Zoveel zal de medaille van Pearce zeker niet gaan kosten.

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

andrĂ© stuyfersant: ..in het officiële gedenkboek IX Olympiade Amsterdam, uitgegeven in 1930, staat op pagina 283 een mooie foto van die door Jan de Vries gezochte reportagewagen...
geplaatst op: 19-5-2012 19:56:49u. | website
jan de Vries: Heel bijzonder is dat bij deze ebeurtenis de radio een verslag maakte. Radio was niet welkom ivm bezoekers die men vreesde dat deze niet zouden komen. Han Hollander kwam met een militaire Radiowagen naar Sloten om rechtstreeks? verslag te doen. Op bovenstaande foto met schoffie is waarschijnlijk de voorkant van deze militaire wagen te zien die voorzien was van versterkers van de NSF. De Radio zelf had nog geen reportagewagen. Wie meer van deze materie weet ,dan hoor ik dat graag.
geplaatst op: 17-5-2012 15:00:37u. | e-mail
Plaats reactie *


*


Sportus.nl
Headliner.nl