Nieuw zoeksysteem voor 8000 Nederlandse sportboeken vanaf de 19e eeuw
Op 31 januari 2006 was de presentatie van Het Bibliografisch apparaat voor de Nederlandse sportgeschiedenis. Precies twintig jaar later is er een online zoeksysteem gebouwd voor meer dan 8000 sportboeken – hier.

Wim Jansen en Wim van Hanegem zoeken een boek. Foto Eric Koch via het Nationaal Archief
Het Bibliografisch apparaat voor de Nederlandse sportgeschiedenis is een systematisch overzicht van ruim 7.500 titels over sportgeschiedenis en sporterfgoed tot het moment van verschijnen in 2006.
Ouders, houdt uw kinderen af van den voetbalmatch!
Yvonne van Gennip
Drievoudig olympisch kampioene Yvonne van Gennip kreeg in 2006 het eerste exemplaar, omdat haar biografie Winterkoninkje van enkele maanden daarvoor nog net aan het overzicht was toegevoegd. ‘Zo was ze voor de eerste keer in haar loopbaan de laatste,’ aldus de samenstellers.
Deze bibliografie was een initiatief van Stichting de Sportwereld. Wilfred van Buuren was verantwoordelijk voor de inhoudelijke uitvoering. Peter Los deed onderzoek op regionaal en lokaal gebied. Nico van Horn schreef een bijdrage over koloniale geschiedenis.
Niet alle sporttitels werden opgenomen, want instructieboeken worden niet vermeld. Geschiedschrijving en titels uit het verleden met historische waarde staan er dan weer wel in. En dat zorgt voor soms merkwaardige titels, liet Van Buuren twintig jaar geleden zien. In 1922 verscheen namelijk de brochure Ouders, houdt uw kinderen af van den voetbalmatch!

Aanvullingen
Precies twintig jaar later is dit boek bijna niet meer te krijgen. In samenwerking met Sportgeschiedenis.nl heeft De Sportwereld daarom een online zoeksysteem gelanceerd. Hierin zijn aanvullingen tot 2012 toegevoegd, waarmee het totaalaantal is gegroeid tot 8135.
De sportbibliografie staat hier, maar onderaan deze pagina kan je meteen al beginnen met zoeken.
Zowel de bibliografie als het zoeksysteem is een hulpmiddel voor wetenschappers, journalisten, studenten, auteurs van gedenkboeken, verzamelaars en overige geïnteresseerden. Andere doelgroepen zijn bibliotheken, mediatheken, archiefdiensten, musea en (sport)organisaties met collecties op het gebied van sport en geschiedenis.
Je zoekt dus naar de titels van de boeken, maar niet in de boeken zelf. Dat moet je daarna zelf dan nog doen.
Zoek dan!
De Sportbibliografie van Nederland
Zoek hier naar meer dan 8000 sportboeken
Welkom bij de Sportbibliografie van Nederland
Meer dan 8.000 sportboeken doorzoekbaar
✨ Hoe te zoeken:
- 👤 Typ een auteur
- ⚽ Typ een sport
- 📍 Typ een plaats
- 📅 Kies een periode
- 🔗 Of combineer
Database laden...
📚 Help de Sportbibliografie completer maken!
Mis je een boek, tijdschrift of artikel? Laat het ons weten en help mee de bibliografie te verbeteren.
Even controleren of je een mens bent...
Deze bibliografie is voor Stichting De Sportwereld gemaakt door Wilfred van Buuren, met medewerking van Peter Los en Nico van Horn.
Dit zoeksysteem is ontwikkeld door Jurryt van de Vooren en Ernest Verhees van Sportgeschiedenis.nl

