Tijdens haar eerste officiële bezoek aan Amsterdam opende prinses Beatrix de Amsterdamse Sportweek
Prinses Amalia is ontvangen door burgemeester Halsema van Amsterdam. Bijna zeventig jaar geleden bracht prinses Beatrix haar eerste officiële bezoek aan de hoofdstad, onder meer bij de opening van de Amsterdamse Sportweek.

Prinses Beatrix krijgt een bos bloemen tijdens de Amsterdamse Sportweek van 1956. Foto via het Stadsarchief Amsterdam
De Prinses van Oranje, zoals Amalia steevast wordt genoemd op de website van het Koninklijk Huis, werd op uitnodiging van burgemeester Femke Halsema ontvangen door het gemeentebestuur van Amsterdam. Ze deed dat op 21-jarige leeftijd, net als prins Willem-Alexander dat eerder al had gedaan.
Dat ene wielrijdertje was het vertederende lachsucces van het défilé
Sportweek
Prinses Beatrix kwam al op 18-jarige leeftijd voor de eerste keer naar Amsterdam voor een officieel bezoek. Het was een drukke dag, waarbij ze onder meer als eregast aanwezig was bij de openingsceremonie van de Amsterdamse Sportweek. Die was met een compleet defilé over de Dam met 12.000 sporters, pal voor het Koninklijk Paleis. Daarvoor waren die sporters al in een optocht vanaf het IJsclubterrein naast het Olympisch Stadion naar de Dam gemarcheerd.
Beatrix nam plaats op een stoeltje en keek hoe de duizenden Amsterdamse sporters aan haar voorbijtrokken. Deze plechtigheid stond natuurlijk stijf van het protocol, waardoor een klein incident de nationale aandacht trok.
Compleet onverwacht rende er namelijk een kleine jongen met een bos bloemen naar de prinses. ‘Dat ene wielrijdertje,’ zo schreef Het Parool, ‘die, drie turven hoog, voor het paleis van zijn miniatuur-racefiets stapte, om de hartelijk lachende Prinses een bosje bloemen in de hand te drukken; hij was het vertederende lachsucces van het défilé.’
Zijn naam was Johnnie Jansen, zo schreef Parool tenminste. Hij droeg een rood trainingspak. De foto’s van dit moment gingen het hele land door.
Prinses Irene
Deze kennismaking verliep daarmee bijzonder goed, aldus Algemeen Dagblad. ‘Een golf van ontroering sloeg zaterdag in het late middaguur over de Dam te Amsterdam. Dat gebeurde na afloop van het défilé der sporten, toen prinses Beatrix met een wijd armgebaar de tienduizendkoppige menigte voor het laatst groetend, zich terugtrok in het paleis.’
Niemand kon toen natuurlijk voorzien dat Beatrix tijdens haar huwelijk in 1966 en de inhuldiging in 1980 aanzienlijk minder feestelijk werd onthaald in Amsterdam.
Hoe dan ook, in die Amsterdamse Sportweek van 1956 dook prinses Irene ook nog op bij het springconcours, als deelnemer met haar paard Rocket. Haar optreden verliep dan weer niet zo goed. ‘Zij moest tijdens haar rit het veld verlaten’, zag de verslaggever van Trouw, ‘omdat zij de 9e hindernis, een veldhek, had overgeslagen.’

