Grote diplomatieke spanningen tussen Italië en Oostenrijk na een voetbalwedstrijd in 1929
Na een voetbalwedstrijd in Alkmaar is er een diplomatieke ruzie ontstaan tussen Polen en Nederland. In 1929 gebeurde zoiets ook al eens, nadat het nationale elftal van Oostenrijk had gewonnen van Italië.

Het Italiaanse elftal in 1927. Foto uit het publieke domein via Wikicommons
Polen beschuldigt de Nederlandse politie van ongepast optreden na afloop van AZ – Legia Warschau in Alkmaar. De Nederlandse minister van Justitie Yeşilgöz vindt dat een onzinnig verwijt. Zo hebben we te maken met een serieuze diplomatieke rel vanwege een voetbalwedstrijd.
Geen oorlog
In 1969 was de zogenaamde Voetbaloorlog tussen Honduras en El Salvador. Na een serie wedstrijden tussen beide nationale teams brak er een gewapend conflict uit. Het is al meer dan een halve eeuw een berucht voorbeeld van de ontmoeting tussen voetbal en politiek, ook al was die wedstrijd niet meer dan het laatste zetje na heel veel onderling gedoe, dat niets met voetbal te maken had.
Italië en Oostenrijk kwamen in 1929 heel dicht bij een echte voetbaloorlog. De Italiaanse dictator Mussolini misbruikte de sport namelijk in die tijd al als propaganda voor het fascisme. Niet Hitler heeft dit bedacht met de Olympische Spelen van 1936, want Mussolini was hier veel eerder mee begonnen.
Dat elf Italiaanse zwarthemden verloren van Oostenrijk was daarom voor Mussolini een politiek delict. In een fascistisch dagblad uit Rome stond dat de Oostenrijkers ‘een hoop gemeene homosexueelen’ waren. Daarna kwamen de dreigementen: ‘Onze bommen zullen het woord voeren als wrekers van de geheele menschheid.’
Uiteindelijk bleef het bij woorden, alhoewel die niet erg vriendelijk waren. We gaan er gemakshalve vanuit dat dit ook het geval zal zijn bij die ruzie tussen Polen en Nederland en dat geen van beide landen de bommen het woord zullen laten voeren als wrekers van de gehele mensheid.