NieuwVoetbal

Vijftig jaar geleden had Ajax nog wel een koninklijke eretitel kunnen krijgen

Ajax krijgt geen koninklijke eretitel. Dat lukte HFC in 1959 wél als eerste voetbalclub.

In 1959 kreeg HFC de koninklijke eretitel. Foto C. de Boer via het Noord-Hollands Archief

In aanloop naar het eeuwfeest van Ajax in 2000 was er al een gerucht dat de club op jacht was naar de koninklijke eretitel. Die werd toen niet gegeven door koningin Beatrix, omdat de voetbalbond zelf die eretitel al sinds 1929 heeft. Daardoor is dit niet meer mogelijk voor de aangesloten verenigingen.

Precies een kwarteeuw later zou hetzelfde zijn geprobeerd, maar dan door een groep buiten Ajax. Ook koning Willem-Alexander heeft dat afgewezen, waarmee hij het beleid van zijn moeder heeft gevolgd.

Toch zijn er drie voetbalclubs die wél de koninklijke eretitel hebben, maar dat was nog in de tijd van koningin Juliana. Bij HVV uit Den Haag is dat sinds het eeuwfeest van 1978 het geval. Met dezelfde reden gebeurde dat in 1975 bij UD uit Deventer.

En toen ging er over de Spanjaardslaan, als een cycloon, door luide kreten begeleid, een allesberoerende beweging

HFC

En dan is er nog de Koninklijke HFC uit Haarlem, die als eerste voetbalclub deze eretitel kreeg. Dat gebeurde in 1959 tijdens het tachtigjarige bestaan, na afloop van een erewedstrijd tussen HFC en spelers van elf klassieke amateurclubs.

‘Men verenigde zich bij de tribune,’ aldus het Algemeen Handelsblad, ‘waar de commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, die de aftrap van de voetbalwedstrijd had verricht, mededeling deed van het besluit. Daarbij memoreerde hij de verdiensten van de jubilerende club en bestuursleden en voetballers die in de loop der jaren hun krachten hebben gegeven.’

Sportjournalist Jan Cottaar zag de vreugde: ‘En toen ging er over de Spanjaardslaan even, als een cycloon, door luide kreten begeleid, een allesberoerende beweging, die in luttele seconden alle herinneringen, van Mulier tot Van Houten, insloot en allen eerde, die in die tachtig jaar HFC groot hadden gemaakt en, zelfs in deze verzakelijkte voetbaltijd, als amateurclub ook groot hadden gehouden.’

En ook de club zelf was aangenaam verrast, merkte het clubblad op. ‘De mooiste en meest vererende onderscheiding welke de HFC in 80 jaar heeft ontvangen, en die wij te danken hebben aan allen die de HFC in de afgelopen 80 jaar gemaakt hebben tot wat zij nu is.’

Dat was dus nog wel in het tijdperk van koningin Juliana. Ajax is gewoon vijftig jaar te laat voor die koninklijke eretitel.

Waardeer deze site!

Onze content is gratis. Vond je het de moeite waard? Dan kun je dat laten blijken met een kleine financiële bijdrage.

Mijn gekozen waardering € -

Jurryt van de Vooren
https://sportgeschiedenis.nl
Specialist in sporterfgoed. Al meer dan 25 jaar de enige Amsterdammer, die is afgestudeerd op Feyenoord.